Новобахмутівка та Новоселівка – села Донеччини, що розташовані на відстані 0-5 км від лінії розмежування.
З початком конфлікту на Сході України не найкраще змінилося життя сільських мешканців, і як наслідок – життя сіл в цілому. Багато будинків зруйновано в результаті бойових дій або стоять порожніми, через те, що більшість місцевих жителів вимушено виїхала із сіл на безпечні території.
За роки військових дій цивільне населення, яке залишилося проживати у «буферній зоні» вже навчилося жити в умовах війни, щодня все гостріше стикаючись з проблемами щодо забезпечення базових потреб та вирішення нагальних питань.
З метою сприяння підтримці та захисту життя вразливих верств населення та внутрішньо переміщених українців у районах, що постраждали від конфлікту, у Донецькій та Луганській областях шляхом заходів зі сталого відновлення та стійкості починаючи з листопада 2020 р. командою БФ «Карітас Запоріжжя» реалізується проєкт. Завдяки цьому активні мешканці сіл Новобахмутівка та Новоселівка відчули фахову фасилітаційну підтримку.
Своїм досвідом і результатами широкого залучення представників громади до активної участі у житті спільноти охоче поділився фасилітатор проєкту Олексій Савкевич, який втілює основні цілі проєкту з початку його реалізації.
Хоча проєкт стартував наприкінці минулого року, за цей невеликий час є певні результати у напрямку розвитку фасилітації у сільських громадах Донеччини. А саме, завдяки сумісним зусиллям, скоординованій роботі команди проєкту та особистому прагненню Олексія допомогти людям стати більш активними, шукати самостійно ресурси для реалізації ідей, гуртуватися задля вирішення спільних проблем, були проведені зустрічі з представниками влади, громадських організацій, культурних і освітніх установ сіл Новобахмутівка та Новоселівка.
«Серед основних питань, що розглядалися під час таких зустрічей, зазначає Олексій, – були: активізація культурного життя, найактульніші потреби громад та пошук можливостей покращення економічного потенціалу сіл завдяки впровадженню бізнес-ідей. Основний фокус уваги був сконцентрований на питаннях залучення молоді до активного життя спільноти та посилення її здатності брати участь у розвитку різних напрямків громади».
Так, після знайомства з учасниками Новобахмутівського сільського клубу-театру Олексій виявив потенційну можливість щодо створення на базі театру молодіжного простору як основного джерела ресурсу для реалізації молодіжних ініціатив з метою активізації культурного життя в селі.
«Протягом декількох місяців учасники-актори генерували ідеї і впроваджували їх у життя, тим самим сприяючи розвитку нашої громади» – продовжує Олексій.
Завдяки зростанню громадської активності та спільним зусиллям фахівців команди навесні 2021 р. були залученні кошти проєкту «Простір для неформального та культурного розвитку громади» з метою участі акторів у Фестивалі соціальної п’єси «Передмова». Під час підготовки до фестивалю з молодими акторами з Новобахмутівки натхненно працювали професійні режисери – Михайло Озеров та Наталія Цимбал. Колективом театру було підтримано ініціативу щодо підготовки вистави «Історії про любов» на вірші Сергія Жадана, який надав професійну підтримку, безпосередньо долучившись до репетиційного процесу.
В результаті плідної взаємодії фахівців проєктів, режисерів, організаторів та головних учасників вистави 9 жовтня на сцені школи №5 міста Авдіївка відбулася прем’єра показу п’єси «Історії про любов» від акторів Новобахмутівського сільського клубу-театру.
Такі заходи надихають молодь на подальший рух вперед та бажання реалізації нових суспільно-важливих ініціатив.
Проект «Зміцнення здоров’я, стійкості громад та засобів до існування в Донецькій та Луганській областях» фінансується Австрійським агентством розвитку (ADA) за кошти Австрійського співробітництва з питань розвитку та Карітас Австрія.
Tags: